Akıllı telefon denildiğinde, dünyada akla gelen ilk marka olan ‘Samsung’, akıllı telefon pazarının popüler teknolojilerini belirlemeye ve dönemler içerisinde yakalanan trend teknolojileri kendine has şekilde yorumlamaya devam ediyor. ‘Galaxy S8’ serisi ile yılın ikinci çeyreğine damga vuran şirketin en yeni akıllı telefonu ise son dönemin trend teknolojilerinden olan çift arka kamera opisyonuna sahip olan ‘Samsung Galaxy C10’ oldu. Yapısal olarak incelendiğinde, klasik bir orta segment ile üst segment arasında kalmış akıllı telefon olarak görülen ‘Galaxy C10’ sahip olduğu 2 adet arka kamerası sayesinde ‘Samsung’ tarihine geçerek, markanın çift arka kameraya sahip ilk akıllı telefonu oldu.
Samsung’un Çift Arka Kameralı İlk Akıllı Telefonu: ‘Galaxy C10’
367 ppi değerine sahip, 1920×1080 piksel Full HD çözünürlüklü, 6.0 inç büyüklükte Süper AMOLED ekrana sahip olan ürün aynı zamanda kırılma ve çizilmelere karşı Corning Gorilla Glass 5 ile korunuyor. Qualcomm işlemci ailesine ait 8-çekirdekli, 2.2GHZ Snapdragon 660 işlemci ve Andreno 540 grafik çipinden oluşan üst seviye denilebilecek işlemci yonga setine sahip olan ürünün RAM kapasitesi ise 6GB. Dahili depolama kapasitesi konusunda fiyat baremine göre değişen 64GB Ve 128GB olmak üzere 2 farklı modeli bulunan ürünün hafızası istenildiği takdirde mikro sd kart yardımıyla 128GB’a kadar genişletilebiliyor.

16MP çözünürlüğe sahip, oldukça etkili bir selfie kamerasının yer aldığı üründe arka kamera olarak 13MP çözünürlüklü 2 adet kamera yer alıyor. Ürünün ön kamerası 30fps’de Full HD video kaydı yapabiliyorken, arka kameralar ise saniyede 30 resim karesinden Ultra HD(4K) video kaydı yapabiliyor. Kameralardan biri görüntü kaydı yapıyorken, ikinci kamera ise görüntüye derinlik algısı ekleyebiliyor. ‘Samsung’ tarihinin çift arka kameraya sahip ilk akıllı telefonu olan ‘Galaxy C10’un olumsuz aydınlatma koşullarına karşı 2 adet led flaş ile desteklenmiş arka kameralar üzerinde, bütün bunların yanısıra yüz tanıma, otomatik odaklama ve HDR sensörlerde yer alıyor.


Kutusundan Samsung kullanıcı arayüzü ile makyajlanmış, halihazırdaki en gelişmiş Android sürümü Android Nougat 7.0 işletim sistemi ile çıkan ürün tek parça metal malzemden oluşan oldukça şık bir kasa tasarımına sahip. 4000MAH kapasiteli Li-Ion pil beslenen cihazın arka kapağı kasa tasarımı gereği sökülemediğinden, üründeki pil değişim işlemleri bireysel olarak gerçekleştirilemiyor. ‘Galaxy C10’un tasarımının iPhone 6 tasarımına benzediğini belirtmekte de fayda var.

Oldukça zengin bağlanabilirlik opsiyonlarına sahip olan üründe kablosuz bağlantı teknolojileri olarak çift veri yollu Wireless 802.11 a/b/g/n/ac ve Bluetooth 4.2 kablosuz bağlantı sertifikalarına sahip olan üründe aynı zamanda dahili CAT6 modem yer alıyor. 4.5G teknolojisine tam uyumlu olan ürün, mobil veride 4.5G bağlantısı üzerinden saniyede 300Mbps’ye varan indirme hızı ve saniyede 50Mbps’ye varan yükleme hızı sunabiliyor.


‘Samsung’un çift arka kameraya sahip ilk akıllı telefonu olma özelliğini taşıyan ve Temmuz ayı başlarından itibaren 64GB depolama kapasitesine sahip olan modeli yaklaşık 515$ fiyat etiketinden satışa sunulacak ürünün Altın, Pembe Altın, Siyah ve Mavi olmak üzere 4 farklı renk seçeneği bulunuyor.

Ürünü detaylı olarak incelemek isterseniz:

Ekran Özellikleri 367 ppi değerine sahip, 1920×1080 piksel Full HD çözünürlüklü, 6.0 inç büyüklükte Süper AMOLED Ekran

İşlemci Yonga Seti Snapdragon 660 + Adreno 540
Dahili Depolama 64GB/128GB Dahili Hafıza
Arttırılabilir Hafıza Mikro SD Kart Yardımı ile 256GB’a Kadar
RAM 6GB
Kamera (Ön) f/2.0 odak uzaklığına sahip, Full HD video kaydı yapabilen 16MP çözünürlüklü ön kamera
(Arka) f/2.0 odak uzaklığına sahip, 30fps’de Ultra HD video kaydı yapabilen
iki adet flaş ile desteklenmiş 13MP çözünürlüklü iki adet arka kamera
Kablosuz Bağlantı Wireless 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2
4.5G Teknolojisi Var (Dahili CAT6 Modem ile saniyede 300Mbps’ye varan indirme
saniyede 50Mbps’ye varan yükleme
İşletim Sistemi Samsung Kulllanıcı arayüzü ile makyajlanmış Android Nougat 7.0 platformu
Ekstra Özellikler Parmak İzi Okuyucu Sensör(ana menü tuşunda)
Pil Özellikleri 4000 MAH (Arka kapak sökülemediğinden pil değiştirilemiyor)
Renk Seçenekleri Altın, Gül Altın, Siyah, Mavi

Hazırlayan: Uğurcan ÜN

Yorum Yaz